Obiekt: Ararat (Agri Dagi); wysokość 5.137 m npm (najwyższy szczyt Turcji) Termin: 7 lipca – 18 lipca 2013r. Czas trwania: 12 dni Grupa: 10 osób
INFORMACJE OGÓLNE
Ararat (wys. 5.137m npm) – najwyższy szczyt Turcji; wygasły wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce 10.000 lat temu. Ararat jest górą wolno stojącą podobnie jak Kilimandżaro – szczyt wyrasta niemal wprost z pustyni. W skład masywu górskiego wchodzą dwa szczyty: Wielki Ararat (Buyuk Agri Dagi), który będzie celem naszej wyprawy oraz Mały Ararat o wys. 3.896 m npm. Zgodnie z zapisami w Biblii na jego stokach Ararat osiadła Arka Noego i rzeczywiście u jej stóp możemy zobaczyć jej ślad. Szczyt położony jest we wschodniej Turcji, niedaleko granicy z Armenią i Iranem. Tereny te są zamieszkałe w większości przez Kurdów, a sam Ararat jest narodową górą Armenii. Według Biblii, pierwszym zdobywcą szczytu był Noe, który właśnie na Araracie osiadł ze swoją arką. Pierwszym nowożytnym zdobywcą był Frederick Parrot, który wszedł na wierzchołek w 1829r. Drugim zdobywcą był Polak: Józef Chodźko, który w śnieżnej zamieci dotarł na wierzchołek drogą przez przełęcz Serdebulak. Najlepszą porą na wchodzenie na szczyt jest okres od czerwca do września. Pogoda tak jak w każdych górach jest bardzo zmienna. Wchodzić będziemy najkrótszą i najbezpieczniejszą drogą – trasą od południa. Zdobycie szczytu nie jest trudne technicznie. Podstawowym wymogiem jest zaprawienie w długich wędrówkach górskich i brak przeciwwskazań do pobytu na wysokości powyżej 3.500 m npm. Konieczne będą też raki i czekan ze względu na zalegający śnieg. Wchodząc na szczyt będziemy podziwiać piękne widoki roztaczające się z trasy. Aby wspinać się na Ararat wymagane są specjalne zezwolenia. PLAN WYPRAWY Wylot z Warszawy do Stambułu. W Stambule nocleg. Następnego dnia przejazd autobusem do Dogubayazit. W Dogubayazit odpoczynek. Kolejnego dnia rozpoczynamy trekking na Ararat. Wspinaczka na szczyt potrwa 4 dni. Pierwszego dnia rano wyjeżdżamy z Dogubayazit i dojeżdżamy na wysokość ok. 2.000 m npm. Stamtąd ruszamy do Obozu I usytuowanego na wysokości 3.200 m npm. Tam rozkładamy namioty. Drugiego dnia ruszamy do Obozu II na wysokości 4.200 m npm, gdzie skąd rozpoczniemy atak na szczyt.Trzeci dzień zaczniemy przed godziną 2.00 w nocy. Ruszamy w nocy. Na wysokości ok. 4.800 m npm zakładamy raki. Stąd już widać wierzchołek. Po zdobyciu szczytu schodzimy do Obozu II gdzie odpoczywamy i nocujemy. Kolejnego dnia zabieramy nasze namioty i schodzimy do miejsca, gdzie czeka na nas samochód. Zejście powinno nam zająć ok. 3-4 godzin. Następnego dnia czas wolny: odpoczynek i zwiedzanie okolice Dogubayazit (krater po meteorycie, jaskinię lodową, Park Arki Noego, pałac Isak Pasa Sarayi). Kolejny dzień to powrót do Stambułu. Nocleg i całodniowe zwiedzanie miasta (Błękitny Meczet, rejs po cieśninie Bosfor, akwedukt z czasów rzymskich, starożytne centrum pełne egzotycznych bazarów). Powrót do Warszawy.
KOSZT 6.500 PLN Cena obejmuje: przelot samolotem W-wa – Stambuł – W-wa, przejazd autobusem Stambuł – Dogubayazit – Stambuł, noclegi w hotelach i schroniskach oraz w namiotach (w górach), transport do podnóża Araratu, usługi doświadczony przewodnika, wycieczka po okolicy Dogubayazit, 2 posiłki dziennie (w górach 3 posiłki), ubezpieczenie alpinistyczne, zezwolenia na wstęp w strefę przygraniczną i zezwolenie na szczyt, turecka wiza Cena nie obejmuje: nadbagaż (raczej nie występuje), wiza 15 EUR, wstępy i inne koszta zwiedzania, wycieczki fakultatywne. Raki i czekan można wynająć: 100 zł od sztuki WARUNKI IMPREZY Procedura opłat Potwierdzeniem zgłoszenia jest wpłata 1.500 PLN na 60 dni przed rozpoczęciem wyprawy. Reszta ceny do wpłaty 15 dni przed rozpoczęciem wyprawy. Zwroty wpłaconej kwoty w przypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów Organizatora związanych z wyprawą (bilety, ubezpieczenia, zezwolenia itd.)
Potrzebne dokumenty Paszport ważny min. 6 miesięcy, wiza Transport Samolot, autobus Zakwaterowanie Hotel, schronisko, namiot Jedzenie Lokalne restauracje, w górach gotowanie z użyciem kuchenek gazowych Załoga Doświadczona alpinistka (zdobywczyni Mount Everest), miejscowy przewodnik (1 na 10 osób) Zdrowie i ubezpieczenie Uczestnicy wyprawy są objęci ubezpieczeniem alpinistycznym Pogoda W dolnych partiach gorąco, w górach pogoda zmienna – silnie operujące słońce, silny wiatr, zimno Extra wydatki Wydatki osobiste: alkohol, pamiątki itp.
Osobiste wyposażenie Ø kurtka trekkingowa np. goretex Ø sweter puchowy Ø spodnie trekkingowe (przeciwwiatrowe / przeciwdeszczowe np. goretex) Ø krótkie spodenki lub lekkie spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami Ø koszulki z krótkim rękawkiem na podróż i pobyt w niskich partiach gór Ø spodnie polar 100 Ø ochraniacze (stuptuty) Ø raki Ø ciepłe buty górskie z możliwością założenia do nich raków (buty muszą chronić od zimna i śniegu, najlepiej o 1-2 numery za duże tak by można było założyć ciepłe skarpety) Ø lekkie buty trekkingowe na podejścia Ø lekkie półbuty / adidasy / sandały Ø grube skarpety termiczne (2 pary) Ø cieńsze skarpety górskie (4 pary) Ø rękawice (2 pary) Ø łapawice goretex lub np. rękawice narciarskie Ø koszulki oddychające (2 sztuki) Ø bluza polar 100 oraz polar 200 Ø ciepła czapka Ø ochrona na głowę od słońca (np. bawełniana chusta, czapka z daszkiem) Ø okulary przeciwsłoneczne Ø czołówka z zapasem baterii Ø krem z wysokim filtrem UV (min. 30) Ø ciepły śpiwór Ø gruba karimata lub materac/mata samopompująca Ø plecak wyprawowy 55-70 litrowy Ø mały plecaczek ok. 35 litrowy Ø kijki teleskopowe (dla chętnych) Ø folia NRC Ø palnik gazowy na nakręcane kartusze Ø zapałki i zapalniczka Ø menażka, kubek, sztućce Ø termos 0,7–1 litrowy Ø przybory toaletowe, kosmetyki, papier toaletowy Ø ulubione słodycze i przysmak Ø aparat fotograficzny, baterie, ładowarka (dla chętnych) wyślij zapytanie odnośnie wyprawy Możesz w życiu stracić wszystko, ale nikt nie zabierze Ci tego co przeżyłeś i zobaczyłeś…
|