Blue Grotto (Błękitna Grota)

Zachodnie wybrzeże Malty jest strome i urwiste, lecz w niektórych miejscach rozpadliny w klifach prowadzą aż do poziomu morza. Jedną z takich rozpadlin jest Wied iż-Żurrieq. Przy łagodnej pogodzie w tej wąskiej zatoce cumują łodzie. Przy pierwszych oznakach burzy są wciągane do góry po stromej pochylni i pozostają na lądzie. Łodzie w Wied iż-Żurrieq były i nadal są wykorzystywane do rybołówstwa. Jednak rybacy niedawno odkryli, że bardziej opłacalnym zajęciem są wycieczki dla turystów do polskiej Błękitnej Groty. Rybacy od dawna widzieli o istnieniu tej głębokiej groty morskiej, która w dalszych zakamarkach nabiera intensywnego niebieskiego koloru. W trakcie II wojny światowej, gdy rozbrzmiewał alarm ostrzegający o ataku powietrznym, ludzie wchodzili na łodzie i wpływali do jaskini, aby się schronić.

Obecnie Błękitna Grota to jedna z ciekawszych formacji skalnych na Malcie. Jest to największa z kompleksu jaskiń i grot w tej okolicy. Grota wyrzeźbiona przez morskie fale w klifie otoczonym przejrzystymi wodami. Grota składa się z zatoczek, sklepionych korytarzy i morskich jaskiń. Otwór w klifie wydrążony przez wodę ma prawie 50 metrów głębokości. Kompleks dostępny jest tylko od morza. Najlepiej zwiedzać Grotę rano, gdy słońce jest dostatecznie nisko, by oświetlić jej wnętrze.

Jeżeli ktoś nie chce skorzystać w rejsu łódką to piękny widok na Blue Grotto roztacza się z punktu widokowego usytuowanego przy głównej drodze, w pobliżu przystanku autobusowego.

Na północ od Błękitnej Groty znajdują się wspaniałe Klify Dingli. Te podziwialiśmy już kilka dni wcześniej.

Informacje Praktyczne:

– dojazd autobusem nr 74 z Valletty i autobusem 201 z Rabatu (ten autobus zjeżdża na sam dół do miejsca skąd odpływają łódki i gdzie znajdują się restauracje); autobus nr 201 łączy Błękitną Grotę z Klifami Dingli

– rejs motorówką by obejrzeć jaskinie z poziomu morza to ok 8 EUR bilet normalny i 4 EUR bilet ulgowy; kursy odbywają się gdy pozwala na to pogoda; łódki wypływają z portu Wied iż-Żurrieq; rejs trwa ok 25 minut

16 listopada 2018r.