Góra Kamieńska

Góra Kamieńska, zwana też Górą Kamieńsk (395m npm) to najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce.

Góra powstała w wyniku prowadzonej przez Kopalnię „Bełchatów” kompleksowej rekultywacji terenów pogórniczych.  Góra powstała w wyniku pracy zwałowarek z nadkładu o objętości 1350 mln m3, który przykrywał znajdujące się na zachód od niej pokłady węgla brunatnego. Jej usypywanie rozpoczęto 6 czerwca 1977 roku, zakończono w listopadzie 1993 roku, kiedy Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów cały nadkład składowała już na zwałowisku wewnętrznym (zasypując miejsca, gdzie wydobyto cały pokład węgla).

Obecnie ta sztucznie usypana Góra, stała się atrakcyjnym miejscem zarówno dla miłośników letniej turystyki, jak i sportów zimowych. Na północno-wschodnim stoku góry znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk. Wyposażony jest on w sztucznie naśnieżaną i oświetloną trasę narciarską, czteroosobową kolej krzesełkową o długości 760 m oraz dwa wyciągi talerzykowe o długościach 700 i 160 m. W lecie kolej umożliwia wjazd na szczyt góry z rowerem. Na Górze Kamieńskiej i w jej okolicach wyznaczone są też trzy trasy rowerowe o łącznej długości 42 km i zróżnicowanych poziomach trudności, w tym trasy do downhillu.

Na szczycie Góry Kamieńskiej znajduje się Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk. Park elektrowni wiatrowych na Górze został oddany do użytku w 2007r. i  składa się z 15 turbozespołów o mocy 2 MW każdy. Wiatraki mają wieżę o wysokości 85 metrów wyposażoną w turbiny oraz skrzydła o rozpiętości 70 metrów i długości 40 m., wirujące z szybkością 21 obrotów na minutę. Turbiny posadowione na wysokości ok. 500 m n.p.m. i napędzane są przez wiatry o sile 7,5 m/s.

Nazwa wzniesienia (Góra Kamieńska) została ustalona, na wniosek Rady Miejskiej w Kamieńsku, w 1999 r.

Pod Górę Kamieńską bez problemu dotarliśmy samochodem. Latem funkcjonuje tu duży, bezpłatny parking.

Gdy widzę jakiekolwiek wzniesienie, tak już mam, że zaraz muszę na nie wejść. Tym bardziej gdy widzę prowadzącą na szczyt oznaczoną szlakiem turystycznym ścieżkę…

Po krótkiej naradzie w naszej grupie część osób zostaje w restauracji na dole, a część idzie w górę. Ścieżka jest szeroka i wiedzie obok wyciągu krzesełkowego. Do górnej stacji trasy narciarskiej docieramy w niecałe 15 minut. Po drodze można się poczuć jak w Beskidach: podobna trasa, podobne widoki.

Szczyt Kamieńskiej Góry jest prawie płaski. Już na górze jest szereg możliwości – na dużej planszy przedstawiono szlaki, którymi można podążać. Jako, że są to szlaki rowerowe idąc pieszo trzeba wziąć na to poprawkę – odległości potrafią być spore.

My za swój cel obieramy najwyżej położony (dostępny) punkt zaznaczony na mapie jako „punkt widokowy – przy krzyżu 380m npm”. Idąc tam liczymy na dodatkowe widoki, bo po drodze żadnych panoram raczej podziwiać nie sposób. Szczyt mocno porośnięty jest lasem. Idąc po szerokiej (miejscami asfaltowej) drodze mijamy nieziemsko wyglądające wiatraki. Są olbrzymie.

Po ok 30-40 minutach docieramy w końcu do krzyża. Krzyż jest wysoki i stoi na niewielkiej polance. Widoków jednak brak. Może widok był kiedyś gdy drzewa były mniejsze. A może nazwa punktu odnosi się do widoku na sam ten krzyż.

 Mając więcej czasu można by szczyt obejść dookoła. My jednak wracamy tą samą drogą. Schodząc w dół wyciągu narciarskiego raz jeszcze podziwiamy widok na płaską okolicę.

Informacje Praktyczne:

– dojazd: Góra Kamieńska usytuowana jest 18 km od Bełchatowa (1 km od drogi wojewódzkiej nr 484 Bełchatów – Kamieńsk), 6 kilometrów od drogi krajowej Warszawa – Katowice (krajowa jedynka)

– Ośrodek Góra Kamieńsk latem oferuje turystom: mini park rozrywki, ścieżki rowerowe o łącznej długości ok. 42 km, bazę noclegową, bezpłatny parking, restauracje i grill bar, ściankę wspinaczkową, tor saneczkowy, trasy downhillowe; zimą atrakcją jest jedyna w okolicy trasa narciarska

23 sierpnia 2014r.