Maroko

Maroko zajmuje pas zachodniego wybrzeża Afryki Północnej: pomiędzy Morzem Śródziemnym na północy, górami Atlas na wschodzie, Saharą na południu i Atlantykiem na zachodzie.

Stolicą kraju jest Rabat, a inne większe miasta to Casablanca, Marakesz i Fez. Maroko to kraj wielu kontrastów przyrodniczych: większą część Maroka zajmują góry Atlas z najwyższym szczytem Dżabal Tubkal 4.265m npm, gdzie zlokalizowany jest jedyny w Afryce Północnej ośrodek narciarski. Od południa i wschodu w kraj wdzierają się piaski Sahary. Wybrzeża to kwitnące i zielone oazy, pełne gajów daktylowych, oliwkowych i pomarańczowych, a przede wszystkim pięknych, szerokich i piaszczystych plaż.

Oficjalna nazwa Maroka to Haszemidzkie Królestwo Maroka, które formalnie jest monarchią konstytucyjną, a praktycznie ze względu na przewagę króla nad parlamentem niemal monarchią absolutną. Obecnie w Maroko panuje Mohamed VI.

Kraj ten od lat czaruje turystów i podróżników. Stare medyny, gwarne labirynty suków, berberyjska architektura, góry i pustynie…

Dominującą religią w Maroku jest islam, niewielkie mniejszości to chrześcijanie i wyznawcy judaizmu. Jest w tym kraju wszystko, o czym marzy turysta: wybrzeże Atlantyku z komfortowymi warunkami plażowania, przecinające kraj góry Atlasu, wyżynna pustynia – część Sahary. Jest tu spuścizna historii, z której pozostały antyczne wykopaliska rzymskie i średniowieczne arcydzieła architektury islamu. Jest codzienność życia w arabskich miastach, miasteczkach i wsiach. Cała ta gwarna, wielobarwna mozaika: zasłony na twarzach kobiet, galabije mężczyzn, rytuał palenia fajki wodnej, ceremoniał parzenia czarnej jak smoła kawy, niepowtarzalna atmosfera arabskiego bazaru – suku. Jedną z atrakcji Maroka stanowi pustynia: wypalona słońcem ziemia, morze piasków, tajemnicze domy-twierdze (kazby).

W Maroku odnajdziemy wiele zabytków architektury, w tym niezwykłe pałace. Sercem każdego pałacu tutaj jest dziedziniec – al rijad – co w języku arabskim oznacza dosłownie „ogrody”, a w przenośni „raj”. Przez stulecia wypracowano tu specyficzny kanon piękna, wyrażający się w symetrii i ornamencie. Sztuka islamu zakazuje przedstawiania zwierząt i ludzi, więc artyści wyżywali się w zagmatwanych do niemożliwości plecionkach, umieszczanych na mozaikach podłóg, szkliwionych kafelkach zwanych zelij i stalaktytowo rzeźbionych zwieńczeniach bram. Obowiązkowym punktem rijadu jest sadzawka-fontanna pośrodku – dla Berberów woda była cenniejsza niż złoto, a szmer strumienia był dźwiękiem piękniejszym od brzęku monet.

Informacje Praktyczne:

– wiza – Polacy na pobyt do 90 dni nie muszą posiadać wizy

– do Marakeszu i Agadiru latają linie EasyJet z Berlina już za ok 600 PLN; do Berlina można dojechać autobusem Polski Bus

– najlepiej podróżować po Maroku wiosną i jesienią, latem temperatury są z reguły nie do zniesienia (np. w Marrakeszu w lipcu jest ok 40 stopni Celsjusza, a w kwietniu ok 25 stopni Celsjusza)

– nocleg: w Marrakeszu w Hotelu Atlas za pokój 2 osobowy: 75 PLN za noc, taniej w hostelach w salach wieloosobowych (już od 20 PLN / noc)

– sieć autobusowa jest dobrze rozwinięta i niedroga, jedna z największych firm przewozowych to CTM (www.ctm.ma)

1997r.