Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu posadowiony jest na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko – Częstochowskiej – na Górze Janowskiego (516m npm). Zamek powstał w I połowie XIVw. Nie zbudował go jednak Kazimierz Wielki, tylko rycerski ród Włodków herbu Sulima. Po przebudowie przez Bonerów i Firlejów na wspaniałą rezydencję zatracił  swoje znaczenie militarne. Aż trudno uwierzyć, ale blanki i baszty, których resztki oglądamy, były atrapą, mogącą zatrzymywać strzały i włócznie, ale nie kule armatnie. W tamtych czasach wyżej ceniono piękno niż użyteczność.

Po potopie szwedzkim zniszczony zamek podniósł z ruin nowy właściciel, kasztelan krakowski Stanisław Warszycki, sadysta, ale dzielny żołnierz i dobry gospodarz. Jedną ze swych żon za niewierność kazał zamurować żywcem, kolejną wychłostał publicznie. Skarby zebrane jako posag dla córki Barbary postanowił zatrzymać dla siebie. To jego duch, w postaci czarnego pas z długim łańcuchem, pokazuje się między 22.30 a północą na przedzamczu, budząc strach wśród ludzi i inwentarza. Mogło się wydawać, że choć jeden zamek wróci do dawnej świetności, ale przyszedł rok 1702, a wraz z nim, szwedzkie regimenty Karola XII. Mistrzowie demolki tym razem skutecznie podłożyli ogień tam, gdzie trzeba.

Informacje Praktyczne:

– godziny otwarcia zamku: kwiecień: w zależności od pogody 9.00 – 18.00; maj – sierpień:  9.00 – 20.00; wrzesień: 9.00 – 19.00 (do zmroku ); październik: w zależności od pogody 9.00 – 18.00 (do zmroku); listopad: w zależności od pogody 10.00 – 15.00; grudzień – marzec: zamek nieczynny

– bilet wstępu na zamek: 9 PLN / normalny, 7 PLN / ulgowy