Salar de Uyuni

Salar de Uyuni ulokowany jest na wysokości 3.653m npm. Salar zajmuje 10.582 km kwadratowych, co czyni go największym solniskiem na świecie. Różnica wzniesień wynosi tu tylko 41 cm – jest to więc niemal idealna równina. Jej obszar w całości pokryty jest warstwą soli grubości od 10 do 15 cm. Całkowite zasoby soli na Salarze szacowane są na 10 miliardów ton. Solnisko utworzyło się tysiące lat temu na płaskowyżu Altiplano. Przed 40 tysiącami lat stanowił on część wielkiego jeziora Minchin. W wyniku zmian klimatycznych zbiornik zaczął wysychać, pozostawiając po sobie białą pustynię. Dziś pozostałością po istniejącym niegdyś słonym jeziorze są niewielkie laguny, w których odbijają się boliwijskie krajobrazy.

To ogromne solnisko to teren bardzo suchy. Nad salarem utrzymuje się stały układ wysokiego ciśnienia. Tylko w takich warunkach to rozległe słone jezioro może całkowicie wysychać. W porze suchej ten gigantyczny zbiornik zamienia się w biała pustynię. Biel aż po horyzont. W porze deszczowej (między listopadem a marcem) powierzchnię Salaru pokrywa około 20-centymetrowa warstwa wody. Solnisko staje się wtedy wielkim lustrem. Ale to solne jezioro to nie tylko atrakcja turystyczna. To przede wszystkim ogromna fabryka. Rocznie pozyskuje się tu ok. 25 tys. ton soli. Grubość tej solnej skorupy wynosi kilka metrów – jest ona bogata w związki litu (metal wykorzystywany m.in. przy produkcji baterii i akumulatorów litowo-jonowych).

Jedną z atrakcji rejonu jest możliwość przenocowania w hotelu Palacio de Sal zbudowanego z ok. 1 mln płyt solnych. Z soli wykonano tu ściany, sufity, łóżka, krzesła i inne elementy wyposażenia. Lizanie ścian zabronione.

luty 2008r.