Strzekęcino

Podczas naszego urlopu nad morzem pogoda nas nie rozpieszcza. Gdy nie pada deszcz to urozmaicamy sobie czas zwiedzając okolice. Odwiedzamy miejsca bardzo turystyczne, ale szukamy też destynacji mało znanych. W ten właśnie sposób  trafiliśmy do miejscowości: Strzekęcino. Znajduje się tutaj kompleks hotelowy w skład którego wchodzą dwa pałace – Bursztynowy i Biały oraz Rezydencja Myśliwska. Całość otacza zadbany park z jeziorkiem. Spędziliśmy tutaj fajny dzień piknikując i spacerując. Wojtusiowi bardzo podobały się pawie, które wolno puszczone stanowią niewątpliwą atrakcję tego miejsca.

Siedząc w restauracji mieliśmy okazję zobaczyć stare zdjęcia z tego miejsca – po okresie świetności majątek w pewnym okresie bardzo podupadł. Dobrze, że znalazł się prywatny inwestor i zajął się tym miejscem. Szkoda byłoby gdyby obiekt z taką historią zniknął z mapy zabytków…

W XVII wieku w osadzie rolniczej Strzekęcino (niemiecka nazwa Streckenthin) znajdował się majątek rycerski należący do rodzin von Wolde, właścicieli pobliskiej wsi Dunowo (Thunow). Prawdopodobnie już od XVIIIw. przy siedzibie istniał ogród ozdobny, na co wskazują obecnie stare drzewa występujące w otoczeniu pałacu oraz tarasy będące z kolei śladem starego barokowego założenia ogrodowego.

W latach 1899-1901 wybudowano stylizowany na zamek obronny okazały pałac z wieżą. Południowe skrzydło pałacu stanowiła starsza budowla tzw. oficyna, pochodząca z drugiej polowy XIXw. W tym okresie nastąpiła przebudowa i rozbudowa rozległego obszaru parkowego. W otoczeniu pozostawiono jednak elementy nawiązujące do klasycystycznego założenia ogrodowego, czyli tarasowe ukształtowanie terenu, schody, balustrady, owalny salon i zieleń (strzyżone bukszpany i cisy, żywopłoty grabowe, gaje i wiekowe drzewa).

Po wojnie Biały Pałac stał się na pewien czas główną siedzibą sowieckiego marszałka Żukowa. W latach 60-tych w pałacu mieściła się siedziba PGR-u a w latach 1966-1980 pałace służyły Jelczańskim Zakładom Samochodowym jako tzw. zakładowy ośrodek wypoczynkowy. Po 1980r. służył z kolei jako internat dla uczniów koszalińskiego technikum budowlanego. W kolejnych latach kompleks stał się własnością policji.

Na początku lat 90-tych zrujnowane pałace zostały zakupione przez prywatnego właściciela. Dzięki jego wieloletnim staraniom doszczętnie zrujnowany pałac oraz ogród, został odrestaurowany a jego wnętrzom przywrócono dawny blask.

Do kompleksu pałacowego przynależy 12 hektarów ogrodzonego parku – stary park krajobrazowy z elementami XVIII-wiecznego francuskiego ogrodu. Znajdują się tutaj również stylowe tarasy, oraz sztucznie wybudowane wulkaniczne ściany. Na „wzgórzu parkowym” na terenie leśnej części parku, zlokalizowano w 1922r. wieżę ciśnień. Wszystkie te elementy powstały wiele lat temu na zamówienie właściciela.

Informacje Praktyczne:

– dojazd: Strzekęcino jest położone ok 12 kilometrów na południe od Koszalina; dojazd drogą krajową nr 167; przed pałacem znajduje się bezpłatny parking

– wstęp do pałacu i ogrodów jest bezpłatny

– w Bursztynowym Pałacu znajduje się bardzo klimatyczna restauracja; przepiękne wnętrza! i dobra kuchnia (polecana w przewodniku kulinarnym Magdy Gessler)

17 sierpnia 2016r.