Ulcinj

Ulcinj to najbardziej na południe wysunięte miasto Czarnogóry. Stąd jest bardzo blisko do Albanii, w mieście żyje wielu Albańczyków i dominuje tu język albański. Atmosfera miasta jest specyficzna. Na wczasy przyjeżdżają tu rodziny z Albanii i Kosowa. Nie ma tu turystów z Rosji czy Serbii, którzy dominują w innych regionach kraju.

Większość przyjezdnych ogranicza swój pobyt do leżenia na plaży – na terenie Starego Miasta nie spotkaliśmy nikogo poza parą zwiedzających z Polski. Wszyscy pozostali turyści w tym czasie leżeli na zatłoczonej i hałaśliwej plaży miejskiej. Gdy szuka się spokojnego, bezpiecznego miejsca na wypoczynek i kąpiele w czystej, lazurowej wodzie to Ulcinj nie jest dobrym celem.

Pięć razy dziennie ulicami niesie się śpiew muezinów. Główną promenadą miasta rządzi chaos: architektura została skażona kolorowym kiczem i architektoniczną samowolką

Do Ulcinj warto jednak zajrzeć z co najmniej dwóch powodów:

– Velika Plaza (Wielka Plaża) – to prawdopodobnie największe nagromadzenie piasku na wschodnim Adriatyku. Szeroka na 60 m rozciąga się na południe od miasta i sięga 10-13 km aż na teren Albanii. Składa się z jasnego, delikatnego piasku.

– Stare Miasto – położone na skalistym cyplu, otoczone murem obronnym. Układ stromych kamiennych uliczek zachował się od czasów średniowiecza. To tu kiedyś odbywał się targ niewolników (trg Robova); wśród ruin mieści się kilka urokliwych restauracji

Bardzo ciekawa jest też historia miasta: zaczęło się od iliryjskiej osady Colchinium z Vw. p.n.e., która w 163r. p.n.e. Rzymianie przemianowani na Olcinijum, a później Słowianie na Ulcinj. W XIw. miasto przypadło państwu Zeta, w XIIw. serbskiej dynstii Nemanjiciów. W 1242r. dotarli tu Mołgołowie (choć miasta nie zdobyli). W 1423r. Ulcinj dostał się pod władanie Wenecji, a w XVIw. wszedł w skład imperium osmańskiego. W 1571r. Turcy podarowali miasto 400 piratom algierskim. Ulcinj stał się wtedy zbójecką bazą – piraci napadali na porty i statki w całym basenie Morza Śródziemnego. Zagrabione przedmioty przywożono do miasta, podobnie jak członków załóg złupionych statków (sprzedawano ich na miejskim targu niewolników). Ostatecznie Turcy zaatakowali miasto i spalili piracką flotę. W rękach tureckich miasto pozostało do 1878r. kiedy to zdobyli je Czarnogórcy.

Informacje praktyczne
– nocleg na kempingu 15 EUR (za 2 osoby + auto + namiot)

– w wynajętym 2-pokojowym apartamencie na Starym Mieście (standard średni) – 55 EUR / noc

16 lipca 2011r.