Asklipio

Asklipio to jedno z największych naszych zaskoczeń na Rodos. Wspaniałe miejsce – moim zdaniem „must see” podczas pobytu na wyspie.

Asklipio to malutka wioska, w której mieszka tylko kilkaset mieszkańców.Nazwa osady wywodzi się od istniejącego tu niegdyś asklepiejonu – ośrodku kultu Asklepiosa połączonego z lecznicą.

Przyjeżdża tu mało turystów. Czyżby nie wiedzieli, że znajduje się tu prawdziwy turystyczny cukiereczek… bizantyjski kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (Kimissi tis Theotokou).

Kościół został wzniesiony na planie greckiego krzyża w 1060r. na ruinach świątyni wczesnochrześcijańskiej. Wnętrze kościoła, które w XVII wieku pokryte zostało freskami, częściowo odrestaurowano na początku XX wieku. Oprócz scen z życia Chrystusa i Matki Boskiej na malowidłach przedstawiono objawienie św. Jana, rzadko spotykane w innych kościołach. Widać tu jeźdźców Apokalipsy oraz Antychrysta wychodzącego z głębi ziemi. Szczególnie warte obejrzenia są też sceny ilustrujące Księgę Rodzaju, a zwłaszcza stworzenie istot morskich w piątym dniu. Uwagę przykuwa olbrzymia postać Archanioła Michała z mieczem, wiodącego malutkie duszyczki na dzień sądu. Warto zwrócić też uwagę na piękny ikonostas.

Wnętrze kościoła i dziedziniec zdobią mozaiki z chochlaków.

Święto parafii przypada na 15 sierpnia.

Zaraz obok kościoła znajdują się dwa niewielkie muzea. W pierwszym znajdują się ikony i ewangeliarze, a w drugim eksponaty etnograficzne – można podziwiać zmodernizowane wiejskie chałupy.

Drugą atrakcją Asklipio są ruiny średniowiecznego zamku joannitów. Zamek pochodzący z czasów bizantyjskich (XVw.) wznosi się na wzgórzu ponad miejscowością. Do dziś zachowało się niewiele. Duże wrażenie robi brama wejściowa (nad nią wmurowany herb papieski) i mury zewnętrzne. Zachowały się też dwie wieże – jedna z nich została odnowiona w 1936r. przez Włochów. W środku trzeba uważać na otwory niezasypanych studni. Jedna z nich stanowi ponoć wejście do podziemnego tunelu, którym mieszkańcy Asklipio ewakuowali się ze wsi do twierdzy w razie napadu piratów. Z zamku roztacza się piękny widok na wieś i okolicę.

Informacje Praktyczne:

– Asklipio położone jest ok 60 kilometrów na południe od Miasta Rodos; dojazd najlepiej drogą nr 95, w miejscowości Theotokos odbijamy w prawo w kierunku Kiotari i tam znowu w prawo w lokalną drogę prowadzącą przez 4,5 kilometra wprost do Asklipio

– kościół zaśnięcia NMP: otwarty pn-nd w godzinach 9.00-18.00; muzeum pn-nd 10.00-17.00; bilet wstępu 1 EUR obejmuje wstęp do kościoła i do muzeów

– ruiny zamku: wstęp bezpłatny

15 maja 2017r.