Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój to jedno z uzdrowisk położonych w Kotlinie Kłodzkiej.

Pierwszą wzmiankę o Dusznikach Zdrój można znaleźć już w 1324r. W średniowieczu wieś należała do państwa homolskiego, którego centrum stanowił zamek Homole (położony na wzgórzu Gomoła). Osada rozwijała się pomyślnie dzięki korzystnemu usytuowaniu (na trasie z Pragi do Wrocławia).

Źródła wody mineralnej znane były już w XVw.  Rozwojowi uzdrowiska sprzyjał pruski dwór królewski i chociaż król nie przebywał tu osobiście na kuracji (król wypoczywał w Lądku Zdroju), to zachęcał swych urzędników do korzystania z uroków Dusznik Zdroju.

Popularność uzdrowiska wciąż rosła a władze miasta dbały o uatrakcyjnienie swojej miejscowości. Powstawały kolejne obiekty służące kuracjuszom: dom zdrojowy, pijalnia wód, biblioteka, czytelnia, alejki parkowe. Dbano również o rozwój duchowy gości – często urządzano koncerty orkiestry czy solistów. Stąd Duszniki Zdrój odwiedzane były przez wiele sławnych osób. Bywał tutaj m.in. Fryderyk Chopin. Podczas dwóch pobytów w 1826r. dal tutaj dwa koncerty charytatywne. Na ich pamiątkę w Dusznikach co roku organizowane są Festiwale Chopinowskie ściągające największe sławy światowej pianistyki. Innym znanym kompozytorem i pianistą wizytującym uzdrowisko był Feliks Mendelssohn-Bartholdy, autor m.in. Marszu Weselnego. W Dusznikach Zdrój jedną noc spędził król polski Jan Kazimierz Waza. Jego pobyt upamiętnia tablica na jednej z kamienic w rynku. W 1813r. na nocleg zatrzymali się tutaj również: wielki książę Konstanty, car Aleksander oraz król pruski Fryderyk Wilhelm III.

styczeń 2013r.