Marsaxlokk

Marsaxlokk to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek Malty. To niewielki, lecz malowniczy port, w którym można znaleźć deptak i kilka kawiarenek. Położone wzdłuż wybrzeża restauracje specjalizują się w owocach morza. Miejscowa zatoka pełna jest  zakotwiczonych kolorowych łodzi rybackich zwanych luzzu.

Zatoka Marsaxlokk jest największym portem rybackim na Malcie. To do brzegu tej właśnie zatoki wpłynęła turecka flota w czasie Wielkiego Oblężenia.

Do portu najlepiej wybrać się wcześnie rano kiedy z połowów wracają luzzu. Te piękne tradycyjne łódki wykonane są z drewna i zazwyczaj pomalowane są w żywe kolory. Ich dzioby są ozdobione są motywem przedstawiającym oko Horusa

Nazwa miasteczka pochodzi od słowa marsa oznaczającego port, połączonego z określeniem suchego południowo-wschodniego wiatru wiejącego znad Sahary – xlokk. Choć nazwa miasteczka na pierwszy rzut oka wydaje się nie do wymówienia, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudna. Czyta się ją „Marsaszlok”.

W miasteczku mieszka ok 3 tysięcy mieszkańców. Miasto zawsze było kojarzone z rybołówstwem – do dziś co niedzielę odbywa się tutaj targ rybny. Ten targ uliczny przyciąga zarówno miejscowych, jak i turystów. Znany jest z szerokiej gamy świeżych produktów, w tym  tradycyjnych towarów, takich jak miód, ser kozi czy wino.

Informacje Praktyczne:

– dojazd autobusem nr 81 i 85 z Valletty

16 listopada 2018r.