plaża Myrtos

Najbardziej znana i podobno najpiękniejsza plaża Kefalonii. Choć co do tego drugiego to moim zdaniem jest to kwestia dyskusyjna (na Kefalonii jest wiele wspaniałych plaż).

Czytelnicy jednego z turystycznych portali greckich zagłosowali, że jest to najpiękniejsza plaża w Grecji, a niektórzy twierdzili nawet, że jest to najpiękniejsza plaża w Europie. A podobno w jakimś rankingu uznano plażę Myrtos za jedną z trzech najpiękniejszych plazy świata…

Plaża Myrtos to plaża-ikona, jej zdjęcia znajdują się niemal w każdym folderze o Kefalonii. Piaszczysta, bardzo szeroka, niemal kilometrowej długości, otoczona stromymi klifami dopiero od niedawna na nowo przyciąga tłumy – znów przystosowana do użytkowania po trzęsieniu ziemi.

Plaża Myrtos na Kefalonii jest tym czym jest Zatoka Wraków na Zakynthos. Wszyscy turyści chcą ją zobaczyć. O dziwo jednak nie spotkaliśmy tam tłumów. Kefalończycy zadbali, by nie została zabudowana przez tawerny, leżaki i parasole, więc prócz wielu parkujących tam samochodów, jest dziewicza w swej urodzie – można podziwiać czyste piękno natury: cudowny kolor plaży, mieniącą się odcieniami błękitu wodę i wspaniałe góry.

Podziwiając plażę Myrtos z góry zachwyca jej biały kolor. Dopiero z bliska widać, że plaża zawdzięcza swój klimat kamieniom. cała plaża jest kamienista: cała w śnieżnobiałych otoczakach, mniejszych i większych. Kamienie są cudownie gładkie – niczym wypolerowane. Dotarcie do wody na bosaka łączy się z ogromnym bólem – warto mieć specjalne buty na nogach. Kamienie są tak cudowne, że nie mogłam się powstrzymać by kilka ładniejszych okazów przywieźć ze sobą do domu… Mam już w domu kamień spod szczytu Mont Everest’u, mam kamień z Pamiru oraz kamień z Islandii a teraz moją kolekcję wzbogaciła plaża Myrtos…

My dotarliśmy na plażę Myrtos przed południem i już było nam za gorąco. Nie wyobrażam sobie spędzenia tutaj kilku godzin – jest tutaj jak na patelni. Ale podobno są tutaj cudowne zachody słońca – warto więc zawitać w to miejsce późnym popołudniem i poczekać aż skończy się dzień.

Informacje Praktyczne:

– plaża Myrtos położona jest w północnej części wyspy, ok 30 kilometrów od Argostoli

– do plaży prowadzi stroma, kręta droga z miejscowości Divarata; przy plaży jest miejsce do zaparkowania samochodu (nieformalny, bezpłatny parking)

– na plaży nie ma jakiejkolwiek infrastruktury (brak leżaków i parasoli, brak restauracji itp.)

– plaża ma wystawę zachodnią i podobno piękne są tu zachody słońca; z drugiej jednak strony to oznacza, że niemal przez cały dzień jest tu jak na patelni – upał i zero cienia do schronienia się .

– plażę można też podziwiać z góry (z głównej drogi), znajdują się tu dwa punkty widokowe – przepiękne widoki!! Widać nie tylko samą plażę Myrtos ale i  położoną na małym półwyspie miejscowość Assos.

1 czerwca 2018r.