twierdza Agios Georgios

Nad Peratatą góruje zbudowany na wzgórzu zamek Agios. Doskonale położenie zamku na wysokim wzgórzu umożliwiało Wenecjanom kontrole nad południową częścią wyspy, portem w Argostoli oraz morzem pomiędzy Kefalonia a Zakhyntos. Wzgórze po raz pierwszy było wzmocnione w okresie bizantyjskim, miedzy XII a XV wiekiem powiększono fortece i służyła ona jako centrum administracyjne i siedziba dowództwa wojskowego. W tym czasie powstaje poza murami podzamcze. W ciągu dwóch krótkich okresów okupacji tureckiej(w latach 1479-1481 i 1485-1500) twierdza została „naprawiona”, a mury wzmocnione. W 1500r. Wenecjanie wspierani przez Hiszpanów oblegali Turków przez 3 miesiące i w końcu zmusili ich do poddania. Następnie przystąpili do odbudowy i wzmocnienia zamkowych murów. Mur zewnętrzny, który kształtem naśladował linie wzgórza miał 3 bastiony i otaczał wewnętrzny pierścień fortyfikacji o obwodzie 600 metrów i powierzchni 16 tysięcy m2. Oryginalna warownia (dzisiaj w ruinie) została zmieniona przez późniejsze przebudowy. W wewnętrznym pierścieniu Wenecjanie wznosili różne budynki, biura administracyjne,  rezydencje dla gubernatora, koszary, garnizon wojskowy, magazyny na żywność i kamienna cysternę na wodę. Miejscowa ludność, w tym arystokracja, mieszkali w podzamczu (burgo), gdzie były kościoły katolickie i cerkwie prawosławne, szkoły i kilka wspaniałych rezydencji. Kastro było centrum administracyjnym Kefalonii od 1500 do 1757 roku kiedy to Wenecjanie w celu ułatwienia handlu postanowili przenieść stolice wyspy z Kastro do Argostoli (w tym czasie malutkiej rybackiej osady o nazwie Porto de la Cephalonia).

Pod brytyjskim protektoratem (1815-1864) budynki w Kastro były naprawione i wykorzystywane na potrzeby brytyjskiego garnizonu wojskowego.

Do czasów współczesnych przetrwały jedynie weneckie mury obronne, mosty i kościół.

Po zwiedzeniu ruin zamku warto wybrać się na spacer główną uliczką podzamcza. W niewielkie odległości od twierdzy znajduje się pięknie zdobiony kamienny kościółek Church of Evangelistria.

Informacje Praktyczne:

– twierdza znajduje się ok 8 kilometrów na południowy wschód od Argostoli; dominuje nad miejscowością Peratata

– otwarte wtorek-niedziela w godzinach 8.30-15.30; ostatnie wejście o godzinie 15.00; wstęp wolny

– na wzgórze gdzie znajduje się twierdza, prowadzi bardzo kręta droga asfaltowa

– około 1 kilometra od Peratata w miejscowości Mazarakata znajduje się jeszcze jedno ciekawe turystycznie miejsce: stanowisko archeologiczne na terenie którego znajduje się cmentarz mykeński

5 czerwca 2018r.