klasztor Agios Gerasimou

Na północ od Perataty, w pobliżu wsi Fragata i Valsamata znajduje się klasztor Agios Gerasimos – centrum religijne Kefalonii. Monaster został zbudowany przez św. Gerasimosa – patrona wyspy, w 1560r., podczas gdy ogromny tutejszy kościół powstał dopiero w 1992r. (poprzednie zabudowania zostały całkowicie zniszczone w trakcie trzęsienia ziemi w 1953r.).

Przechodząc przez XVI wieczną kamienną dzwonnicę wchodzimy na dziedziniec klasztorny. Kompleks składa się z małej cerkwi wybudowanej dokładnie w tym samym miejscu w którym stal stary zniszczony w trzęsieniu kościół, imponującej nowej cerkwi , żeńskiego monastyru, oraz dużego domu dla licznych pielgrzymów.

Niepozorna z zewnątrz cerkiew skrywa w środku prawdziwy skarb. Niemal każdy skrawek wnętrza pokryty jest malowidłami, a efekt niesamowitości potęgują piękne żyrandole. Największym skarbem klasztoru są szczątki patrona Kefalonii– Gerasimos’a.

Yerasimos Notras (1509-1579) pochodził z arystokratycznej rodziny mieszkającej w Trikala (Koryntia) i dość wcześnie został wyświęcony na kapłana. Mnich Gerasimos został wyświęcony w klasztorze na górze Athos niedaleko Salonik. Spędził 12 lat w Jerozolimie, następnie przeniósł się na Kretę, potem na Zakynthos, aby w 1555r. ostatecznie osiąść na Kefalonii. Przez pierwszych pięć lat mieszkał w jaskini niedaleko Lassi, wiodąc pustelnicze życie. Dopiero później dotarł do wioski Omala, w której założył zakon Nea Ierousalim (Nowa Jerozolima). Znany był jako nauczyciel i uzdrowiciel. Nowy monastyr, do którego należały 32 siostry zakonne był nie tylko religijnym ale tez kulturowym, edukacyjnym i naukowym centrum wyspy. Celem tych działań Gerasimosa było podniesienie poziomu wykształcenia zakonnic i mieszkańców wyspy, w tym celu założył przy monastyrze wielka bibliotekę. Trzy lata po jego śmierci, podczas przenoszenia szczątków odkryto, że jego ciało nie uległo rozkładowi. Uznano to za cud i Gerasimosa kanonizowano w 1622r. Jego zmumifikowane szczątki przechowywane są w przeszklonym srebrnym sarkofagu, pielgrzymuje do nich wiele osób z całej Grecji.

Przed świątynią znajdują się 3 duże i 37  mniejszych studni powstałych jeszcze za życia świętego. Klasztorowi uroku dodają ogromne platany posadzone przez św. Gerasimosa. W kościele dwa razy w roku obchodzone są uroczystości patrona wyspy: 16 sierpnia (dzień śmierci Gerasimosa) i 20 października (dzień przeniesienia świętej relikwii), kiedy szczątki świętego obnoszone są podczas uroczystej procesji wokół dziedzińca.

Informacje Praktyczne:

– otwarte codziennie w godzinach 4.00-13.00 i 17.00-21.00; wstęp wolny

– w świątyni obowiązuje stosowny strój; przed wejściem znajdują się chusty, które można pożyczyć by zasłonić gołe ramiona lub nogi

4 czerwca 2018r.