Madera

mapa-maderaStolica: Funchal

Najwyższy szczyt: Pico Riuvo 1.862m npm

Wyspa jest zielonym podzwrotnikowym rajem. Gleba uformowana z wulkanicznej lawy i popiołu jest zupełnie inna niż w kontynentalnej części Portugalii. Dzięki stałej temperaturze dziennej, wynoszącej ok 20 stopni Celsjusza Madera przez cały rok przyciąga turystów.

Do Archipelagu Madery zaliczają się: główna wyspa Madera, oddalona od niej o 43 kilometry wyspa Porto Santo, oddalone o ok 20 kilometrów Wyspy Pustynne: Chăo, Deserta Grande i Bugio oraz pięć malutkich wysp Selvagens leżących znacznie dalej (na południe, przy północnym krańcu Wysp Kanaryjskich). Razem tworzą one – jako część Portugalii – autonomiczny region Madera.

Archipelag Madery położony jest na Oceanie Atlantyckim w odległości ok 600 km od wybrzeża Maroka i ok. 1000 km od macierzystej Portugalii. Od Polski dzieli Maderę ponad 3400 kilometrów.

Główna wyspa Madera wyłania się z morskich wód, z głębokości 4000-5000 metrów i osiąga wysokość do 1.862m npm na Czerwonym Szczycie (Pico Ruivo).

Wszystkie wyspy Archipelagu Madery powstały w wyniku wulkanicznych wybuchów. Najstarszymi w archipelagu są Ilhas Salvagens, liczące ok 28 mln lat! Wyspa Porto Santo jest o połowę młodsza, a Madera oraz połączone z nią wodnie Ilhas Desertas maja ok 6 mln lat.

Madera uformowała się w wyniku serii wybuchów, nie znajdzie się tu więc ani jednego krateru – następujące po sobie erupcje zalewały wcześniej powstałe kratery nowymi strumieniami lawy. Dlatego tez wyspa nie ma kształtu stożka: wulkaniczne klify i korytarze spływającej lawy nadały jej ciekawy górski charakter.

Ostatnie wybuchy wulkanu odnotowano na Maderze dość dawno, bo ok. 6 tys lat temu, dlatego na wakacje na rajskiej wyspie jechać można bez obaw.

Madera wraz z pobliską wyspą Porto Santo pojawiał się na genueńskiej mapie z 1351r., więc bez wątpienia żeglarze wiedzieli o istnieniu obu wysp. Nikt jednak nie rościł sobie do nich praw aż do 1418r., gdy gwałtowny sztorm zniósł w te strony okręty Joăo Goncalvesa Zarco, który badał wybrzeże Afryki. Zarca modlił się o bezpieczną przystań i znalazł ją w Porto Santo, gdzie zatknął portugalską flagę, a następnie pożeglował do Lizbony. Rok później powrócił tu na czele ekspedycji finansowanej przez Henryka Żeglarza. W 1420r., po zimie spędzonej w Porto Santo, ruszył dalej ku owianej mgłą ziemi na horyzoncie, która  z bliska okazała się piękną wyspą, pokryta gęstym lasem (madeira oznacza „drewno”) i obfitującą w słodką wodę. W ciągu siedmiu lat na wyspie powstała kolonia osadników, ktrzy wykorzystywali żyzną ziemię i ciepły klimat do uprawy trzciny cukrowej. „Białe złoto” przyniosło im bogactwo, a sprowadzeni niewolnicy plantowali tarasowe pole na stromych zboczach i budowali zachowane do dziś kanały nawadniające (levadas). Tutejsi rolnicy nadal wykorzystują każdy skrawek pochyłego terenu uprawiając wino, banany i egzotyczne kwiaty (turystyka też jest jedną z gałęzi turystyki).

Pod koniec XIXw Madera stała się dla elit północnoeuropejskich ulubionym miejscem spędzania zimowych wakacji.

Madera jest wyspą górzystą, gdzie obszary górskie zajmują prawie cały obszar wyspy, a tereny nizinne, pozbawione monotonii skupiają się w strefie wybrzeża. Zaskakujące jest ogromne rolnicze urozmaicenie Madery oraz wielka różnorodność, która zdołała się rozwinąć na tak małym obszarze. Centralna wyspa Madera zawdzięcza bujna roślinność ciepłemu i łagodnemu atlantyckiemu klimatowi. Średnia temperatura roczna oscyluje ok 20 stopni Celsjusza. Latem nie ma tam upałów co stanowi idealną destynację na wyjazd z małym dzieckiem.

Prastare lasy wawrzynowe i bogato porośnięte ogrody, poszarpane wybrzeże, zerodowane przez napór wody głębokie doliny, strome góry i łagodne zielone płaskowyże łączą się w fascynujący krajobraz…

Ze względu na rozkład temperatur rocznych, Madera określana jest jako miejsce występowanie wiecznej wiosny. Roczne amplitudy są niewielkie. Zimą średnia dobowa wynosi 20 °C i taka wartość utrzymuje się do marca. W okresie letnim średnia dobowa wynosi 25 °C, przy czym najcieplejsze są sierpień i wrzesień.

Podczas naszego niedługiego pobytu na Maderze udało nam się zobaczyć niemal cała wyspę i zrobić kilka interesujących szlaków turystycznych.

Choć komunikacja publiczna na Maderze jest fantastycznie rozwinięta to realizacja naszego „programu” w tak krótkim czasie była możliwa tylko dzięki temu, że wypożyczyliśmy sobie samochód. Wyjechaliśmy samochodem w sumie ponad 470 km.

Dzień 1: stolica Funchal

Dzień 2: Monteklif Cabo Girăo 589m npm – Cămara de Lobos

Dzień 3: Przełęcz Encumeada 1.007m npm – Săo VicenteSeixalPorto MonizRabacal (lewada Cascada do Risco, lewada 25 Fontes) – CalhetaJardim do MarPonta do Pargo

Dzień 4: Săo VicentePonta DelgadaBoaventuraSăo JorgeSantanaPico Ruivo 1.862m npm – Ribeiro FrioPico do Arieiro 1.1818m npm – Camacha

Dzień 5: CanicoSanta CruzPonta de Săo LourencoMachico

Dzień 6: Garajau

Chciałoby się więcej…

Informacje Praktyczne:

– Madera położona jest na Oceanie Atlantyckim ok 3400 km od Polski

– wyspa należy formalnie do Portugalii, ale ma dużą autonomię; różnica czasu: – 1 godzina w stosunku do czasu w Polsce

– dojazd: na Maderę najkorzystniej jest wybrać się z biurem podróży wykupując pakiet (przelot + hotel) – Madera nie jest tania ale pakiet tylko ze śniadaniem można znaleźć już od 2,5 tys PLN/os; na Maderę latają tanie linie lotnicze z Modlina (koło Warszawy), ale gdy doliczy się nocleg to nie wyjdzie to dużo taniej (na Maderze nie można rozbijać namiotu „na dziko”, istnieją 2-3 miejsca kempingowe)

– komunikacja: na Maderze jest bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacji publicznej – autobusy dojeżdżają niemal do każdej wsi, niestety częstotliwość kursów jest słaba (czasami tylko jeden kurs dziennie); jeżeli planuje się intensywne zwiedzanie trzeba wypożyczyć samochód: koszt (uzależniony od klasy samochodu) od ok 25 EUR/dzień, wypożyczanie fotelika samochodowego  dla dziecka od 6 EUR/dzień, rezerwując samochód przez internet zapłacimy mniej niż wypożyczając to samo auto na miejscu! ale UWAGA: drogi na Maderze są kręte i bardzo strome – tylko kierowcy z doświadczeniem mogą podjąć takie wyzwanie (hamowanie hamulcem wykluczone); cena paliwa jest jednakowa na wszystkich stacjach benzynowych (1,431 EUR za 1 litr 95′)

– wyżywienie: mnóstwo knajpek i restauracji; cena za obiad to ok 12-16 EUR/os; Madera to wyspa a więc szczególnie polecam ryby zwłaszcza pałasza (espada), którego tradycyjnie podaje się z bananem

– podróżowanie po Maderze z dzieckiem to czysta przyjemność: klimat fantastyczny (nie ma upałów), Maderczycy lubią dzieci i jak trzeba pomagają

14-21 czerwca 2016r.